Ekonomi harareti arttı, gözler dolarda

Ekonomi harareti arttı, gözler dolarda

EKONOMİ SERVİSİ

Ukrayna’da yaşanan savaşın ekonomik sarsıntıları Türkiye’de devam ediyor. Piyasaların çakılması, doların fırlaması, petrol fiyatlarının artmasıyla benzine yapılan zam daralan ekonomiyi daha da sıkıştırdı. Yurttaşın alım gücü daha da azalacak.

Türkiye’yi yarından itibaren yoğun bir ekonomi gündemi beklerken gözler büyüme, ihracat ve enflasyon gibi rakamlara bir yandan da Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ekonomik yansımalarına çevrilecek.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bugün 2021 yılı ve dördüncü çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını açıklayacak. Ekim-Aralık 2021 dönemine ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) verileri de duyurulacak. TÜİK, 3 Mart Perşembe günü ise şubat ayı enflasyonunu açıklayacak. Enflasyon, ocakta yıllık 48,69, aylık yüzde 11,1 artmıştı.

Savaşın başladığı ilk gün 14,65 liraya kadar yükselen dolar 13,80 lira seviyelerine kadar gerilese de yarın tekrar yükseliş bekleniyor. Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) 16 Mart’ta faiz artırması bekleniyor. Analistler savaşın başlamasıyla doların piyasalardaki gücünün arttığını belirtse de faiz artırımı tahminlerinde değişiklik olmadığını belirtiyor. Bu durum Kur Korumalı Mevduat’la 13 lira bandına mühürlenen ve savaşla tekrar 14 liranın üzerine çıkan doların daha da artıracağının işareti olarak yorumlanıyor.

Ukrayna’da mahsur kalan TIR’lar Türkiye’ye dönüş yolunu hâlâ bulabilmiş değil. Çalışanlar için güvenlik endişesi artarken, ülkeye güvenli şekilde dönmelerinin sağlanması için kriz masası kuruldu. Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkan Yardımcısı Fatih Şener, “Şu anda yaklaşık 500 tırımız, Rusya veya Belarus’a gidiş yönünde sınırda ya da Ukrayna’da yükünü boşaltmış dönüş yüküyle ülkeye dönmek için bekliyor” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.