Domuz eti ithalatında gümrük vergisi

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile İthalat Rejimi Kararı’nda değişiklik yapıldı. 12 İslam ülkesinden yapılacak, tartısını ziraî eserlerin oluşturduğu 733 eserin gümrük vergisi düşürüldü.

Gümrük vergisindeki indirim oranı 0,3 puan ile 23,1 puan ortasında değişirken, en büyük indirim domuz eti kümesinde oldu. Domuz eti eser kümesinin 12 ülkeden ithalatında alınan vergi yüzde 121,5’ten yüzde 98,4’e indirildi. Dünya gazetesinden Hüseyin Gökçe’nin haberine nazaran, gümrük vergisi indirilen eserler ortasında; peynir, yumurta, çiçek, kahve, nişasta, bitkisel yağlar üzere eserler de yer alıyor. Bu ülke kümeleri için ayrıyeten demir ve yassı mamullerin kimilerinde da gümrük vergisi indirildi.

Gümrük verisi indirimi uygulanacak ülkeler ise şunlar: Bahreyn Krallığı, Bangladeş Halk Cumhuriyeti, Birleşik Arap Emirlikleri, Fas Krallığı, İran, Katar, Kuveyt, Malezya, Pakistan, Suudi Arabistan, Umman ve Ürdün.

KARADAĞ’DAN GÜMRÜKSÜZ İTHALAT KONTENJANI

Öte yandan Karadağ menşeli birtakım tarım eserleri için gümrüksüz olarak ithal edilmek üzere tarife kontenjanı açıldı. Bu kapsamda; 5 bin ton buğday unu, 2700 ton et, 150 ton et ve sakatat, 150 ton mantar, 300 ton şeftali, 350 ton yabanmersini ve 200 ton ahududu ithal edilecek.

ETİL ALKOLÜN VERGİSİ ZAMLANDI

Dökme etil alkolün yüzde 10 olan gümrük vergisi yüzde 25’e, ambalajlı etil alkolün vergisi ise yüzde 15’ten yüzde 30’a çıkarıldı. Etil alkol ithalatındaki gümrük vergisinin artırılmasına ait karar 15 gün sonra yürürlüğe girecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.