Demirtaş’tan ‘6’lı masa’, ‘açılım’, ‘çözüm süreci’ ve ‘Öcalan’ açıklaması

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş, avukatları aracılığıyla Halk TV programcıları Şule Aydın ve Timur Soykan’ın sorularını yanıtladı.

Selahattin Demirtaş, HDP’ye yaptığı ‘Türkiye Açılımı’ teklifine yönelik, “Somut birtakım bildiriler toplumu rahatlatır. Biz bu silah, şiddet, savaş sorununu kalıcı olarak ve diyalogla, ikna yoluyla çözebiliriz” dedi.

“HDP’DEN DIŞLANIYOR MU?”

Demirtaş, “Partiniz tarafından yalnız bırakıldığınızı – oyun dışı bırakılmak istendiğinizi düşünüyor musunuz?” sorusuna şöyle cevap verdi:

“Hayır, hiçbir vakit bu türlü bir duyguya kapılmadım. Ben camii avlusuna bırakılıp terk edilmiş biri değilim ki, birileri bana sahip çıksın. Dışarıda da içeride de milyonlarca insanın takviyesiyle siyaset yapıyor ve onların takviyesiyle ayakta kalıyorum. Ben hiçbir vakit yalnızlık hissine kapılmadım. Hatta HDP idaresi kendini yalnız hissetmesin diye içeriden takviye verdim. Zira HDP kurumsal olarak çok ağır bir atak altındadır, bana yapılanın çok daha fazlası HDP’ye yapılıyor. Biz de daima birlikte, HDP’ye sahip çıkıyoruz. Bizim siyasetimizde işler bu türlü yürüyor 🙂 Dışarıdaki arkadaşlarımız da ellerinden gelen dayanışmayı ortaya koyuyorlar esasen.”

‘TÜRKİYE AÇILIMI’ AÇIKLAMASI

Demirtaş, “Eğer başka muhalefetten Kürt açılımı bekliyorsak biz de HDP olarak Türkiye Açılımı yapmak zorundayız… Özgüvenle tüm Türkiye’yi kucaklamak zorundayız” dediniz? Türkiye Açılımı teklifinizi daha ayrıntılı ve somut örneklerle anlatabilir misiniz?” sorusu üzerine şu tabirleri kullandı:

“Türkiye toplumunun bölünme korkusunu, silah, şiddet, terör korkusunu ortadan kaldıracak barış siyasetleri, birlik telaffuzları üretmeliyiz. Daha fazla üretmeliyiz. Zira buna sahiden inanıyoruz. Münasebetiyle hakikaten inandığımız şeyi daha somut ve cesurca gösterebilmeliyiz. Örneğin, Çanakkale Şehitliği’ni ziyaret ederek çiçek bırakmayı, dua etmeyi, orada yatanlar üzere yan yana durmamız gerektiğini göstermek isterim. Bunun üzere somut birtakım iletiler toplumu rahatlatır ve toplumun tüm bölümleri kaygımızı, tahlillerimizi daha içten dinlemeye başlar. Biz bu silah, şiddet, savaş sorununu kalıcı olarak ve diyalogla, ikna yoluyla çözebiliriz. HDP’nin buna gücü var ve bunu Türkiye toplumunu daha fazla kucaklayarak yapmalıyız ki, demokrasiyi büyütecek toplumsal yeri ve takviyesi yakalayabilelim.”

“AKP’NİN GİTMESİ YETMEZ”

“Toplumda büyüyen Erdoğan aksiliği muhalefetin rehavetine yol açıyor mu? ‘Bu iş bitti’ mi?” sorusu üzerine de Demirtaş’ın değerlendirmesi şöyle oldu:

“Hayır bitmedi. Zira sorun Erdoğan aksiliğine indirgenemeyecek kadar derin ve değerlidir. Kurumsal, radikal, demokratik değişime muhtaçlık var. Bunun için AKP’nin gitmesi yetmez. Demokrasiyi içselleştirmiş, demokrasiye yürekten bağlı şahısların misyona gelmesi ve sonrasında da halkı siyasetin öznesi haline getirerek demokratik dönüşüm sürecini ilerletmesi gerekir. Bu dönüşüm de şimdiden başlamalı. İşte bu mevzuda 6’lı muhalefet şimdi önemli bir atılım yapamadı. Sayın Kılıçdaroğlu’nun değerli eforları oluyor. Başka siyasetçilerin biraz daha fazla uğraş göstermeleri gerektiğini düşünüyorum.”

“ADAY OLABİLİRİM”

Eski HDP Eş Genel Lideri, “Aday sandıkta belirleyici olur mu? HDP şu an ortak adaya mı, yoksa kendi adayını çıkarmaya mı daha yakın? HDP’nin cumhurbaşkanı adayı olur musunuz, öbür bir aday gösterilirse bu sizi rahatsız eder mi?” sorusuna cevabında ise “Ortak aday fikrine yakın olduğumuzu Eş Genel Liderlerimiz açıkladılar zati. Son ana kadar buna açık olunacak lakin olmazsa natürel ki, kendi adayımızla çıkarız. Bu çerçevede bana adaylık vazifesi verilirse layık olmaya çalışırım. Öteki aday gösterilecekse de bizim fikrimiz ve teklifimiz kesinlikle alınır, ortaklaşırız, neden sorun olsun ki? Ve evet, adayın kim olacağı sandıkta belirleyici olacaktır. Temel demokratik unsurları temsil eden bir aday olmazsa halk da kabul etmez zaten” dedi.

“ÖCALAN BU TÜRLÜ OYUNLARA ALET OLMAZ”

Selahattin Demirtaş, “AKP’nin seçim sürecinde HDP’nin oyunu bölmek için yeni bir tahlil süreci atağı yapmasını bekliyor musunuz? İstanbul seçimi öncesindeki üzere yeni bir Öcalan mektubu ya da iletisi gelirse bunun tesirleri ne olur?” sorusuna ise dikkat çeken bir karşılık verdi. Demirtaş, “HDP seçmeni ne vakit ne yapacağını çok düzgün bilir. Münasebetiyle kimse oyun oynamaya kalkamaz esasen, merak etmeyin. Öcalan da bu türlü oyunlara alet olmaz zaten” sözlerini kullandı.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.