Darüşşafaka depremzede çocuklar için kontenjanını iki kat artırdı: Sınav 21 Mayıs’ta

Her yıl yaklaşık 120 öğrenciye 8 yıl boyunca tam burslu, yatılı, nitelikli eğitim fırsatı veren Darüşşafaka Eğitim Kurumları, bu yıl deprem bölgesindeki 11 ilden 100 çocuğu daha kabul ederek, toplamda 220 öğrenciye eğitim imkânı sunacak.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları’na giriş sınavı 21 Mayıs Pazar günü Türkiye’nin 37 ilinde yapılacak. Ocak ayında başlayan başvurular 15 Mayıs’a kadar sürecek. Öğrenciler dilerlerse online olarak sınava başvuru yapabilecek.

Depremden etkilenen 11 il için kontenjan artırımı kararı alan Darüşşafaka Cemiyeti, 70 il için 120, afetten etkilenen 11 il içinse ek 100 kontenjan oluşturdu. 2023 yılında Darüşşafaka giriş sınavı ile okula alınacak toplam öğrenci sayısı 220’ye yükseldi.

Anne veya babası hayatta olmayan, maddi olanakları nitelikli eğitim almak için yetersiz, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin katılabildiği Darüşşafaka Eğitim Kurumları Giriş Sınavı’nda başarılı olan, mali durum araştırması ve sağlık kurulu kontrolünden geçen öğrenciler; ortaokuldan başlayıp liseden mezun oluncaya kadar 8 yıl boyunca tam burslu eğitim alma imkânı kazanacak.

DEPREMZEDE ÖĞRENCİLER İÇİN YAPILACAK SINAVDA PUAN YERİNE SIRALAMA ESAS ALINACAK

Deprem bölgesinde ebeveyn kaybı yaşayan çocuklara nitelikli eğitim sunmak için Türkiye İş Bankası’nın verdiği destekle okul imkânları dahilinde öğrenci kabul kontenjanını artırdıklarını belirten Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı, şunları Kaydetti:

“70 ilimiz için 120, afetten etkilenen 11 ilimiz içinse ek 100 kontenjan oluşturduk. Böylelikle Darüşşafaka Giriş Sınavı ile okula alınacak toplam öğrenci sayımız 220’ye yükseldi. Depremden etkilenen çocuklarımıza sınav yapmadaki temel nedenimiz; adaletli bir kriter ortaya koyabilmek ve eğitimde fırsat eşitliğini sağlayabilmektir. Onlar için bu sınav, puan barajı olmayan bir sıralama sınavı olacak. Sınavımız uygulanırken okul psikolog ve psikolojik danışmanlarımız öğrencilere eşlik edecek ve ‘oyunla başlangıç’ şeklinde bir organizasyon yapacaklar. Darüşşafaka Giriş Sınavı’nın Türkçe, matematik ve genel yetenek alanlarından oluşuyor. Sınavımızı kazanan öğrencilerin başta eğitim olmak üzere sağlık, beslenme, barınma, kıyafet, eğitim materyalleri gibi tüm gereksinimleri Darüşşafaka Cemiyeti tarafından karşılanıyor. Darüşşafaka mezunu öğrenciler; İngilizceyi iyi düzeyde bilen, 21. yüzyıl yetkinliklerine sahip, en az bir müzik aleti çalabilen, spor yapan, akademik yönden güçlü, entelektüel merak kazanmış gençler olarak üniversiteye başlıyor. Darüşşafaka olarak öğrencilerimizi üniversite eğitimleri süresince de burs vererek destekliyoruz.”

DARÜŞŞAFAKA’DA 70’E YAKIN YETENEK ATÖLYESİ BULUNUYOR

Bugünden 15-20 yıl sonrasını planlayan Darüşşafaka, öğrencilerini o günün koşullarına göre yetiştiriyor. Türkiye’nin ortaöğrenim düzeyinde ilk robot takımını kuran, ilk yapay zekâ sınıfını, ilk Tekno Girişimcilik Gençlik Merkezi’ni, ilk Sanal Gerçeklik-Artırılmış Gerçeklik (VR-AR) laboratuvarını açan, ilk 3D Printer Atölye ve Yarışması’nı düzenleyen okulu olan Darüşşafaka’da STEM, kodlama, girişimcilik, dijital dönüşüm eğitimleri veriliyor. Darüşşafaka, öğrencilerine öncelikle yeteneklerini keşfedip geliştirecekleri bir eğitim ortamı sunuyor. Bugün Darüşşafaka’da öğrencilerin yeteneklerini keşfedip geliştirmeleri için 70’e yakın yetenek atölyesi bulunuyor.

BAŞKA İLLERDEN GELEREK SINAVA GİRECEK ÖĞRENCİLERİN ULAŞIM MASRAFLARI KARŞILANACAK

Darüşşafaka’dan yapılan açıklamaya göre, sınav afetten etkilenen iller de dâhil edilerek, toplam 37 ilde 21 Mayıs Pazar günü, saat 11.00’de yapılacak. Sınav, Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elâzığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kayseri, Kilis, Kocaeli, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Ordu, Osmaniye, Samsun, Sivas, Siirt, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon Van’da düzenlenecek. 37 il dışından sınava katılacak, maddi durumu elverişsiz öğrenci ve velilerinin en yakın sınav merkezine gelmek için yapacakları ulaşım masrafına ise Darüşşafaka Cemiyeti tarafından destek verilecek. Depremden etkilenen illerdeki öğrenciler, bulundukları illerde sınava girebilecekler.

SINAVA SON BAŞVURU TARİHİ: 15 MAYIS 2023

Sınava katılmak isteyen adayların başvuru evraklarını, Darüşşafaka Ortaokulu’na, 15 Mayıs Pazartesi gününe kadar elden veya posta yoluyla ulaştırması gerekiyor. Depremden etkilenen öğrenciler, başvuru evraklarını gönderemeseler bile bulundukları illerde veya depremden sonra ikamet etmeye başladıkları diğer illerde sınava girebilecekler. Sınavda başarılı olan öğrenciler, mali durum araştırması ve sağlık kurulu kontrolünün ardından ortaokuldan üniversiteye kadar tam burslu ve nitelikli eğitim alma hakkı elde edecek.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Giriş Sınavı başvuru şartları şunlar:

-T.C. vatandaşı olması

-Anne ve/veya babasının hayatta olmaması

-Ailesinin maddi durumunun kolej düzeyinde eğitim almasına yeterli olmaması

-2012 ya da daha sonraki yıllarda doğmuş olması (Yaş düzeltmesi geçersiz olacak)

-2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı’nda ilkokul 4. sınıf öğrencisi olması

-Darüşşafaka Eğitim Kurumları Giriş Sınavı’na başvurmak için gerekli belgeler şunlar:

-Nüfus cüzdanı fotokopisi

-Vukuatlı aile nüfus aile kaydı belgesi (Vefat eden ebeveynin bilgileri dahil olmak üzere hayattaki ebeveyne ait)

-Öğrencinin okumakta olduğu ilkokul müdürlüğünden alınacak ve ‘ilkokul 4. sınıf öğrencisi olduğunu gösterir’ imzalı ve mühürlü belge (deprem bölgesi olmayan illerden sınava girecek öğrenciler için geçerli)

-Öğrencinin 2022-2023 eğitim öğretim yılının ilk yarıyılında depremin yaşandığı 11 ilden birinde ‘ilkokul 4. sınıf öğrencisi olduğunu gösterir’ imzalı ve mühürlü belge (deprem bölgesi olan illerden sınava girecek öğrenciler için geçerli).

-Öğrencinin dört (4) adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğrafı

-Başvuru formu (doldurulmuş)

-İkametgâh belgesi (e-devletten temin edilebilecek)

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir