Daha güçlü bir bağışıklık için meyve ve balık tüketin

Paylaş

Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme tüm yaş gruplarında olduğu gibi çocuk ve gençlerin sağlıklı gelişimi için de büyük bir önem taşıyor. Özellikle okullarda bir arada bulunan çocuklar ve sosyal hareketliliği yüksek olan gençlerin güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olması, koronavirüs pandemisinin toplumdaki yayılımını da yakından etkiliyor. 2030 Stratejik Planında “Halk Sağlığı”na özel bir yer ayıran Türk Kızılay, daha sağlıklı bir toplum için bir dizi uyarıda bulundu.

BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRİCİ BESİNLER

Paylaş

BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRİCİ BESİNLER

Beslenme ve Diyet Uzmanı Nurdan Çeliktaş, koronavirüs pandemisinin yanı sıra nezle ve gribin de mevsim itibariyle sık görülen rahatsızlıklar arasında yer aldığına dikkat çekerek, sağlıklı beslenmenin önemine işaret etti ve hangi besinlerden hangi vitamin ve mineralleri alabileceğimizi şu şekilde sıraladı:

Selenyum, A vitamini, C vitamini, E vitamini gibi vitaminler antioksidandır. Brokoli A ve C vitamininden, havuç A vitamininden, kivi C vitaminden zengindir. Bu yüzden brokoli, karnabahar, pırasa, kereviz, havuç, Brüksel lahanası gibi sebzeler; kivi, portakal, elma, greyfurt, ananas, mandalina gibi meyveler tüketilmelidir.Süt, peynir, yoğurt, kefir gibi süt ürünleri hem kalsiyum hem de D vitamini içerir.Ayrıca, deniz ürünlerinde, yumurtanın sarısında, güneş görmüş mantar türlerinde de bulunur. Somon, hamsi, istavrit gibi balıklarda bulunan omega 3 yağ asidi virüs ve bakterilerle savaşmada etkili olduğu gibi beyin fonksiyonlarının gelişiminde de etkilidir. Balıktan haftada iki üç kez fayda sağlanmalıdır.

PROTEİNLER DOKULARI ONARIYOR, KASLARI KORUYOR

Paylaş

PROTEİNLER DOKULARI ONARIYOR, KASLARI KORUYOR

Doku onarımında ve kasları korumada görevli olduğu için tavuk ve kırmızı et tüketiminin de düzenli yapılması gerekiyor.

Tavuk çinko kaynağı, kırmızı et demir kaynağı. Kırmızı et, sakatatlar, koyu yeşil yapraklı sebzeler, pekmez, kurutulmuş meyveler demirden zengin.Çiğ badem, çiğ ceviz, çiğ fındık gibi sert kabuklu kuruyemişler ise E vitamini ve Selenyumdan bakımından zengin. Özellikle çocukların ve gençlerin günlük beslenmesinde 15- 20 tane tüketilmesi gerekiyor.

KURUBAKLAGİLLER VE SU SİNDİRİM SİSTEMİNİ KORUYOR

Paylaş

KURUBAKLAGİLLER VE SU SİNDİRİM SİSTEMİNİ KORUYOR

Kızılay Kartal Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Uzm. Dyt. Nurdan Çeliktaş, “Kışın hareketin azalması ile beraber sindirim problemi önüne geçilmesi için posa içeriği yüksek nohut, yeşil mercimek, kurufasulye gibi kurubaklagillere de haftada iki üç kez yer verilmelidir” dedi. Çeliktaş, “şeker ve şekerli besinlerden, hamur gıdalarından uzak durup posa içeriği yüksek tam tahıllı ekmek, bulgur gibi tahılları da belli ölçüde yer verilmelidir. Ayrıca, su vücut ısısının dengelenmesini ve toksin maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Bu yüzden günlük 1,5 ile 2,5 litre içilmelidir” diye konuştu.

bağışıklık güçlendirme meyve balık

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.