Çin’in Doğu Türkistan’daki soykırımını BM görmezden geldi: 37 bilim insanı reaksiyon gösterdi

2005’ten bu yana Çin’i ziyaret eden birinci BM insan hakları şefi olan Bachelet’in Mayıs’taki gezisi Çinli yetkililerle yıllarca süren müzakereler aldı fakat altı günlük ziyaretten Çin’i sorumlu tutmaması yahut yeni bilgiler ortaya çıkarmaması nedeniyle Batılı hükümetler ve insan hakları savunucuları tarafından eleştirildi.

Bachelet, Çin’in siyasetlerini kınamak yerine anlatılarını tekrarlayarak ve onları “mesleki eğitim merkezleri” olarak tanımlayarak Çin’in gözaltı kamplarını haklı çıkarmasına yük verdi.

Bilim insanları, Çarşamba günü Fransızca olarak Le Monde’da yayınlanan mektupta, Çin devlet dokümanlarından hayatta kalanların tabirleri ve uydu imgeleri ile tamamlanan delillerin inanılır bir halde soykırım programı olarak isimlendirilebilecek şeyin detaylı bir fotoğrafını sunduğunu yazdı.

VICE World News tarafından elde edilen halka açık bir mektupta Batı Çin bölgesinden 37 uzman, Bachelet’in açıklamalarının Çin’in Uygurlar da dahil olmak üzere etnik azınlıklara yönelik baskıları konusundaki akademik fikir birliğini “görmezden geldiğini ve hatta çeliştiğini” belirtti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.