Cinayet sanığı bela okudu, hakim uyardı

Antalya’da bir apartman çatısından atlayarak intihar ettiği argüman edilen Suat Sırım’ın bedeninde 25 bıçak izi tespit edilince tutuklanan, akabinde rapor doğrultusunda özgür bırakılan eşi T.S ile kayınbiraderi A.T.’nin yargılandığı davada değişik anlar yaşandı.

Olay, geçen yıl 17 Kasım’da Muratpaşa ilçesi Deniz Mahallesi 129 Sokak’ta meydana geldi.

Bir kişinin, 5 katlı apartmanın çatısından atlayarak intihar ettiği ihbarı üzerine adrese gelen polis ve sıhhat takımlarının yaptığı denetimde, güvenlik vazifelisi Suat Sırım’ın hayatını kaybettiği tespit edildi.

Kayıtlara ‘yüksekten atlamak suretiyle intihar’ olarak geçen olayın akabinde Sırım’ın cansız vücudu, İsimli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

Yapılan birinci muayenesinde, Sırım’ın bedeninde boyun sol yanda 6, göğüs sol yanda 19 olmak üzere 25 kesici alet yarası bulunduğu belirlendi.

Olay yeri inceleme gruplarının yaptığı araştırmada, Suat Sırım’ın atladığı çatıda kanlı ekmek bıçağı, cebinde de ‘Bana bir şey olursa kendinize güzel bakın’ yazılı not bulundu.

Olay sırasında Suat Sırım’ın yanında bulunduğu belirtilen eşi T.S. ile kayınbiraderi A.T. gözaltına alındı.

Emniyetteki sorgularının akabinde adliyeye sevk edilen iki kardeş, ‘kasten öldürme’ suçlamasıyla tutuklandı.

İstanbul İsimli Tıp Kurumu’nun, ‘kişinin bedeninde tespit edilen kesici delici alet yaralarının tamamının kendisi tarafından oluşturulmasının mümkün olduğu ve sonrasında yüksekten atlayarak intihar etmiş olduğunun kabulü gerektiği’ tarafındaki raporun akabinde T.S. ile A.T., haklarında takipsizlik kararı verilerek, özgür bırakıldı.

YENİ RAPOR TALEP EDİLDİ

Şüphelilerin hür bırakılmasına Suat Sırım’ın annesi, kız kardeşi ve avukatları itiraz etti.

Dosya, yeni bir rapor alınması için İstanbul İsimli Tıp Kurumu Genel Kurulu’na gönderildi.

Savcılık, bıçak darbelerinin olduğu bölgelerin, meydana getirdiği yaralamanın niteliği prestijiyle maktul tarafından kendi kendine yapılabilir nitelikte olup olmadığının saptanmasını istedi.

Öte yandan savcılık, bıçak darbesinden sonra maktulün yanına gelen kayınbiraderi ile bir süre konuşması ve akabinde eşinin gelmesi üzerine apansız hareketlenerek kendisini aşağıya atması tarafındaki savın da irdelenmesini talep etti.

KURUL KARARSIZ KALDI

İstanbul İsimli Tıp Kurumu Genel Kurulu’ndan gelen raporda, maktulün el parmaklarında savunma kesilerinin tanımlandığı, bu kesilerin kendisi tarafından yahut diğeri tarafından oluşturulmuş olabileceği belirtilerek, “Olayın isimli tahkikatı ile aydınlatılmasının uygun olacağı oy birliği ile mütalaa olunur” denildi. Yeni raporun akabinde Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca iddianame hazırlandı.

İddianamede Suat Sırım’ın eşi T.S. ile kayınbiraderi A.T.’nin, ‘kasten öldürme’ cürmünden yargılanması istendi.

Antalya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuksuz yargılanan T.S., ağabeyi A.T. ile Suat Sırım’ın annesi, kız kardeşleri, şikayetçi ve taraf avukatları hazır bulundu.

Önceki duruşmada istenilen Suat Sırım’ın ruhsal tedavi gördüğüne dair raporlar evraka eklendi.

Raporda Suat Sırım’ın 2014, 2015 ve 2016 yıllarında ruhsal tedavi gördüğü belirtildi.

SANIK SONLANDI, BELA OKUDU

Tanıkların dinlenmesinden sonra Suat Sırım’ın annesi Naile Sırım, “Bunlar emellerine ulaştı. Benim kuzumu mahvettiler. Kuzumun katili çıksın. Adalet istiyorum” dedi. Sanık A.T. ise kendisine ve kardeşine yönelik suçlamaları kabul etmediğini söz ederek, “Yalandır, kumpastır. Şayet en ufak bir şey varsa bizim, şayet yoksa Allah onların belasını versin” diye konuştu. Mahkeme lideri A.T.’yi sert bir lisanla uyararak, “Burası bela okuma yeri değil. Kelamlarına dikkat et” dedi. Suat Sırım’ın eşi sanık T.S. de tezleri reddetti. T.S., “İddialar palavradır, iftiradır. Hiçbiri hakikat değildir” sözlerini kullandı.

‘DAVANIN HARARETLİ GİTME NEDENİ; MİRASTAN MEN EDİLMEK’

Şikayetçi avukatlarının Suat Sırım’ın psikolojisinin düzgün olduğunu ileri sürmesi üzerine sanık avukatı, “2014, 2015 ve 2016 yıllarında ruhsal tedavi gördü. Bunlar kayıtlarda mevcut. Ancak tedavi görüp güzelleştiği söyleniyor. Suat Sırım, ruhsal tedaviyi reddetmiş, bu nedenle hastalığı nüksetmiş olabilir. Davanın bu kadar hararetli gitme nedeni ise sanık T.S. ve çocuklarının mirastan menedilmek istenmesidir. Olay sonrası kira kontratı Suat Sırım’ın ailesi tarafından yenilenmiştir” diye konuştu.

SUAT SIRIM’IN YAZDIĞI SAV EDİLEN YAZI İNCELENECEK

Duruşmada, ‘Bana bir şey olursa kendinize güzel bakın’ tabirlerinin yer aldığı ve Suat Sırım’ın yazdığı argüman edilen yazının, incelenmesi için İsimli Tıp Kurumu’na gönderilmesi, sanık T.S. hakkında ‘eşi taammüden öldürme’ kabahatine dair akıl sıhhatinin yerinde olup olmadığının belirlenmesi için rapor alınmasına karar verilerek, duruşma ertelendi. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.