Cezayir’den flaş Fas çıkışı: Ne dün, ne bugün ne de yarın

Cezayir televizyonuna konuşan Lamamra, medya kuruluşlarının bu fikri hangi tarafa bağladığına bakılmaksızın Fas ile ilgilerin kesilmesinde arabuluculuğa tahammül edilemeyeceğini söz etti.

Lamamra, “Ne dün ne bugün ne de yarın arabuluculuk var zira Cezayir’in tavrı net, diplomatik bağlantıların kesilmesi güçlü nedenlerle gerçekleşti. Tüm sorumluluk alakaları bu kadar makûs hale getiren tarafın üzerine yüklenmelidir.” diye konuştu.

Ülkesinin Suudi Arabistan, Arap ve öbür Afrika ülkeleriyle ortak çıkarları ve fikir birliği olduğunu kaydeden Lamamra, bunun kendilerini meslektaşlarıyla buluşturduğunu, müzakere ettiklerini, muahedeler yaptıklarını ve bu çeşit mevzu çalışmalarına müdahale etmeden çıkar ve ilgi alanlarına odaklandıklarını kelamlarına ekledi.

CEZAYİR- FAS MÜNASEBETLERİ

Cezayir, alakalarının on yıllardır gergin seyrettiği Fas ile 24 Ağustos 2021’de diplomatik temasını kesme kararı aldığını duyurmuştu. Cezayir’in Fas ile yaşadığı bu tansiyon bölgedeki güç çizgilerine da yansımıştı.

Cezayir, 1 Ekim 2021’de de Moritanya’ya kamyonlarla ticari mal taşıyan 3 vatandaşının öldürülmesiyle sonuçlanan hücumdan ötürü Fas’ı suçlamıştı.

Batı Sahra sorunu, Fas ile Cezayir ortasındaki münasebetlerde geçmişten bu yana gerginliğe neden oluyor. Fas, Cezayir’i ayrılıkçı Polisario Cephesi’ni desteklemekle suçluyor. Cezayir’in de komşusu Fas’ın Batı Sahra’daki adımlarını desteklemediği biliniyor.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.