Bill Gates sivrisinek fabrikası kurdu savı

Corona virüs salgınının akabinde Bill Gates, sivrisinek projesiyle yeni bir salgın üzerinde çalıştığı teziyle yeniden gündemdeki yerini aldı.

Gates, 18 Ağustos’ta attığı bir tweette Kolombiya’da bilim insanlarının sivrisinek ürettiğini söylemesi üzerine ‘planlı salgın’ korkusu kullanıcıları sardı.

Ancak birinci bakışta sivrisinek üreten bir fabrika kulağa garip gelse de fabrika, sivrisinek kayanklı bulaşıcı hastalıklardan muhafazaya yönelik çalışmalar yapıyor.

GatesNotes platformunda yer alan bilgiye nazaran; Wolbachia isimli bakteriyle üretilen sineklerle, sivrisinek kaynaklı hastalıkların seyri azaltılmak isteniyor.

Fabrikada üretilen sivrisinekler dang humması, zika, chikungunya ve sarı humma üzere virüsleri insanlara bulaştırmalarını engelleyen Wolbachia isimli bakterileri taşıyor.

Sivrisineklerden bulaşan Batı Nil Virüsü nedeniyle Yunanistan’da 11 kişinin hayatını kaybetmesinin ardındanbu virüse yakalanan 10 bireyden birinin hayatını kaybettiği belirtilmişti.

Komşuda çıkan olaylar, Türkiye’de de tedirginliğe yola açıyor.

”BASİTE İNANMAK DAHA KOLAY”

Corona virüs aşılarına çip yerleştirdiğine dair argümanlar ile ilgili yaptığı bir açıklamada Gates, komplo teorilerinin “tıklamanın eğlenceli” olduğunu ve insanların, Covid-19’un süratli gelişiminin arkasındaki karmaşık bilimi anlamaktansa, aşıların sadece kar için yaratıldığı tezi üzere “basit açıklamalara” inanmasının daha kolay olabileceğini söylemişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.