Belçika, güç krizine yönelik yeni önlemler aldı

Rusya-Ukrayna savaşı ile başlayan Avrupa’daki güç krizinde kara kış korkusu kendini güzelden güzele hissettiriyor.

Ülkeler bir bir tasarruf adımları atmaya devam ediyor..

Son olarak Belçika’dan bir açıklama geldi.

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, ülkede yaşanan güç krizi nedeniyle gerçekleştirilen istişare komitesi toplantısı bitiminde açıklamalarda bulundu.

Bütün imkanlar zorlanacak

Toplantıda, Belçika’daki tüketici ve işletmeleri yüksek güç faturalarında karşı muhafazaya yönelik önlemlerin ele alındığını anlatan De Croo, krize karşı mucizevi bir tahlil olmadığını fakat hükümet olarak bütün imkanları zorlayacaklarını söz etti.

Destekler 2023 mart ayı sonuna kadar uzatıldı

De Croo, ülkede fakirlere yönelik toplumsal güç tarifelerinin, akaryakıt ve motorin üzerindeki özel tüketim vergilerinin azaltılması uygulamasının, elektrik ve doğalgazda yüzde 6’lık indirimli KDV oranının ve kalorifer yakıtı dayanağının 2023 yılı mart ayı sonuna kadar uzatıldığını belirtti.

Ülkede güç faturalarını ödemekte sorun yaşayanların desteklenmesi, ısı pompası, güneş paneli yahut ısı yalıtımı üzere yatırımlara daha uygun biçimde erişilebilmesi için bankalarla görüşeceklerini söz eden De Croo, “İnsanlar yatırım yapmak istiyor ancak kimi maniler var. Bu yatırımları kolaylaştırmamız gerekiyor.” diye konuştu.

Kamu ışık kapatacak

De Croo, kamu binalarında 19.00 ile 06.00 ortasında aydınlatmaların kapatılacağını, ısıtmanın en yüksek 19 dereceye, soğutma sistemlerinin de 27 dereceye ayarlanacağını kaydetti.

Enerji firmalarına ek vergi

Enerji krizinde çok kar elde eden şirketlere ek vergi uygulanacağına işaret eden De Croo, bu kaynağın bir dayanışma fonu ile halka yardım için kullanılacağını anlattı.

Nükleer santraller kapanmayacak

AA’da yer alan habere nazaran De Croo, “Hükümet, Tihange 2 ve Doel 3 nükleer santrallerinin 31 Mart 2023’e kadar açık kalmasını talep etti.” dedi.

Belçika’da, Hollanda hududuna yakın Doel nükleer santralinde 4, Almanya ve Lüksemburg hududuna yakın Tihange nükleer santralinde de 3 olmak üzere toplam 7 reaktör bulunuyor.

Bu reaktörlerin ürettiği elektrik, olağan kurallarda ülke muhtaçlığının yaklaşık yarısını karşılıyor.

Belçika, güç arz külfeti yaşamamak için faaliyet müddetlerini 10 yıl uzatmaya karar vermişti

Belçika, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının akabinde güç arz meşakkati yaşamamak için daha evvel 2025 yılında kapatmayı planladığı Doel 4 ve Tihange 3 reaktörlerinin faaliyet müddetini 10 yıl uzatmaya karar vermişti.

Daha evvel Doel 3 rektörünün eylül ayında ve Tihange 2 reaktörünün ise şubat ayında kapatılması planlanıyordu. Son kararla bu reaktörlerin faaliyet mühletinin uzatılması için çalışmalar yapılacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.