Bakan Nebati: Tüm bölümleri ilgilendiren vergi siyasetlerini hayata geçiriyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yeni vergi düzenlemeleri ait bilgi verdi. Nebati, “Tüm kısımları ilgilendiren vergi siyasetlerini hayata geçiriyoruz” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yeni vergi düzenlemeleri ait, “Esnafımızdan emekçilerimize, çiftçilerimizden yatırımcılarımıza kadar tüm kesitleri ilgilendiren vergi siyasetlerini hayata geçiriyoruz” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada, “Esnafımızdan çalışanlarımıza, çiftçilerimizden yatırımcılarımıza kadar tüm kesitleri ilgilendiren vergi siyasetlerini hayata geçiriyoruz. Kimi vakit geniş kitleleri, kimi vakit şimdi hayata geçirilmemiş işletmeleri destekliyoruz. Gece gündüz demeden gencinden yaşlısına kadar her vatandaşımıza, temel besinden minimum fiyata varıncaya dek, vergi boyutu ile nasıl takviye olabileceğimizi hesaplıyor ve gecikmeden bu adımları atıyoruz” sözlerine yer verdi.

ESNAF, TÜKETİCİ VE YATIRIMCILAR İÇİN DÜZENLEMELER

Nebati ayrıyeten Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın esnaf ve patronlara, tüketicilere, yatırımcılara sağladığı vergi kolaylıklarını anlatan görselleri de paylaştı.

Esnafa ve patron için vergi düzenlemeleri şöyle oldu:

“Evden üretim yapanların beyanname verme, defter tutma ve evrak düzenleme üzere zorunlulukları yok. E-ticarete mevzu olan ve konutta imal ettikleri eserleri satanlar da esnaf muafiyetinden yararlanabiliyor.

Basit adaba tabi 850 bin esnafın ticari yararlarını Gelir Vergisi’nden istisna tutuyoruz. Toplumsal medya içerik üreticilerinin karlarını kolay bir yolla vergilendiriyoruz. Süreksiz vergi beyanname sayısını 4 yerine 3 olarak belirledik. Genç girişimcilerimize 3 yıl boyunca Gelir Vergisi istisnası uyguluyoruz.

Asgari fiyatta Gelir ve Damga Vergisi’ni istisna tutuyoruz. İnteraktif vergi daireleri üzerinden süratli ve uzaktan hizmet veriyoruz. Çiftçilerimizin dayanak ödemelerinden vergi almıyoruz. Yurt dışı ve yurt içi varlıkların bildirim ve beyan edilerek kayıtlara alınmasına imkan tanıyan ‘Yeni Varlık Barışı’ düzenlemesini hayata geçirdik.”

TÜKETİCİDEN ALINACAK VERGİLERE DAİR DÜZENLEMELER

Tüketici için yapılan vergi düzenlemelerine dair şunlar kaydedildi:

“Enflasyonla çaba ve vatandaşımızın alım gücünü artırmak gayesiyle 2022 yılında hayata geçirilen KDV oran indirimleri ile yaklaşık 50 milyar lira vergiden vazgeçtik. Toptan- perakende ayrımını kaldırmak suretiyle besin eserlerine KDV oranını yüzde 1’e indirerek ödeme kolaylığı sağladık.

Vatandaşlarımızın tüketim sepetinde değerli yer tutan paklık ve hijyen hususlarında KDV oranlarını yüzde 8’e indirdik. Güç teslimlerinin temelinde yüzde 18 KDV uygulanmakta iken meskenlerde kullanılan elektrikte ve çiftçimizin sulamada kullandığı elektrikte KDV oranlarını yüzde 8’e indirdik.”

KDV DÜZENLEMELERİ

Yatırımcıya için KDV düzenlemeleri ise şöyle oldu:

KDV’de alıcı mükelleflerin satıcı mükelleflere bağlı aksiliklerden etkilenmemesi maksadıyla ‘İsteğe Bağlı Tam Tevkifat’ uygulamasını hayata geçirdik. İmal ettikleri malları direkt ihraç eden imalatçılara, ihracat bedelinin yüzde 10’una kadar devreden KDV fiyatı ile sonlu olarak iade talep etme imkanı getirdik.

İmalat sanayiine yönelik Yatırım Teşvik Dokümanı kapsamında yapılan inşaat yatırımlarındaki istisnayı 2025 yılı sonuna kadar uzatırken turizm inşaat yatırımlarını da kapsama aldık ve istisna uygulamasını kolaylaştırdık. Dahilde sürece ve süreksiz kabul rejimleri kapsamında ihraç edilecek malların üretiminde kullanılacak unsurların KDV’siz alınabilmesine yönelik uygulamayı 2025 sonuna kadar uzattık.

Sanayi Sicil Belgesi’ne haiz olan sanayicilerin, imalat sanayiinde kullanılmak üzere alacakları yeni makine ve teçhizatlar için Yatırım Teşvik Evrakı olmasa dahi 2022 yılı sonuna kadar KDV istisnasından yararlanmalarına imkan sağladık.

6745 sayılı Kanun’un 80’inci unsuru kapsamında teşviklerden yararlanmasına karar verilen teknolojilerin geliştirilmesi için Ar-Ge faaliyetleri sonucunda üretilen elektrik motorlu taşıt araçlarının geliştirilmesine yönelik verilen mühendislik hizmetlerine ait istisna uygulaması getirdik.” (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.