AYM ‘basın özgür’ dedi; MHP’li Feti Yıldız kararı maksat aldı

BİK tarafından gazetemize 13 haber ve köşe yazısı; Sözcü’ye beş, Evrensel’e üç ve BirGün’e bir haber nedeniyle çeşitli tarihlerde verilen cezalar nedeniyle basın özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmedildi.

OYÇOKLUĞU İLE KARAR

Sözcü, Üniversal ve BirGün’ün de verilen ceza nedeniyle yaptığı müracaatlar ile gazetemizin müracaatlarını birleştiren AYM, pilot karara imza attı ve oyçokluğu ile basın özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti. Beş isim karara muhalif kaldı. Tez ve kanıtların incelenmediği aktarılan kararda, “Mevcut müracaatlara bakıldığında, birbirini tekrarlayan bu tıp kararların sistematik bir sıkıntıya işaret ettiği değerlendirilmiştir. Basın özgürlüğüne yönelik müdahalede kullanılan araç yasal teminattan mahrum olduğu üzere, bu aracın kullanılmasının nedenleri de ilgili ve kâfi münasebetlerle ortaya konulamamıştır” denildi.

“KEYFİ MÜDAHALE”

BİK Yasası’nın da eleştirildiği kararda, “Resmi ilan ve reklam kesme cezası gerektiren fiillerin ve bu fiillere karşı öngörülen ceza ölçülerinin çerçevesinin çizilmediği, basın ahlak asıllarını belirleme yetkisinin büsbütün yönetime bırakıldığı, bunun anayasa ile bağdaşmadığı” kaydedilirken ceza konusunda kapsamlı bir takdir yetkisi tanındığı vurgulandı. Kararda, “Bu tıp bir takdir yetkisi, somut müracaatlarda olduğu üzere tabir ve basın özgürlüklerine yönelik geniş bir müdahale alanı yaratmakta; kuralları, potansiyel ihlallere tabir ve basın özgürlüklerinin aleyhine olacak biçimde geniş yorumlanmaya ve keyfi müdahalelere açık hale getirmektedir” denildi. Kararda, “BİK’in yetkisinin sonlarının öngörülemez biçimde geniş tutulduğu, itiraz adabında belirsizlikler olduğu, itiraz ile sonuç alınma ihtimalinin bulunmadığı” aktarılarak mevcut sistemin yine alınması gerektiği kaydedildi.

MHP’Lİ YILDIZ AMAÇ ALDI

MHP Genel Lider Yardımcısı Feti Yıldız, toplumsal medya hesabından AYM’nin “İlan kesme cezası basın özgürlüğü ihlalidir” kararını gaye aldı.

Yıldız’ın paylaşımları şu halde:

“1–AYM Kararında, BİK’e verilen yetkinin, basının etik kıymetlerini düzenleme emelinden öteye gittiği saptamasının hiç bir desteği yoktur.

2–Gazeteler; Kağıt stok defteri Baskı defteri Bayi ve iade defteri Abone defteri tutmak zorundadır. Elektronik ortamda takım bildirimi İşe giriş çıkış,vergi ve sigorta tahakkuklarına ilişkin bilgileri kuruma ve Valiliklere ulaştırmak zorundadır.

3–BİK’in sahip olduğu yetkiler kanunla belirlenmiştir. Gazete ve gazetecilik haksız kar edinmenin aracı değildir. Seçim ve sair işler mazeretiyle tehdit ögesi olarak asla kullanılamaz. AYM ,kürsüden yasa yapılan mahkeme değildir.”

Editör Notu: Yazıdaki yazım yanılgıları ve tabirler değişiklik yapılmadan aktarılmıştır. Yazım kusurları yazının sahibine aittir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.