Antalya’da zehirli aslan balığı müsabakası yapıldı

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kızıldeniz’den Süveyş Kanalı ile Türkiye kıyılarına ulaşarak yayılım gösteren ve yerleşik tiplere ve deniz ekosistemine ziyan veren zehirli aslan balığı ile çaba ederek biyoçeşitliliğin ve deniz ekosisteminin korunmasına katkı sağlamak hedefiyle zıpkınla aslan balığı avcılık müsabakası düzenledi.

Konyaaltı kıyısındaki Varyant EKDAĞ Toplumsal Tesisleri’nde başlayan yarış 4 saat sürdü. Antalya’da ikincisi düzenlenen müsabakaya üçer şahıstan oluşan 7 kadro katıldı.

Takımlar avlanan aslan balığı sayısı ve avlanan en ağır aslan balığı kategorilerinde yarıştı. Balıkçılar tüpsüz ile daldıkları Akdeniz’in derinliklerinde zıpkın ile aslan balıklarının peşine düştü. 4 saatin sonunda yarışmacıların kıyıya döndüklerinde tuttukları balıklar heyet üyeleri tarafından tek tek tartılarak sayıldı.

Kazananlar muhakkak oldu

Sayım sonucunda en çok avlanan aslan balığı kategorisinde 60 adet balık tutan Mevlüt Şahin, Şahin Akman, Berk Akman’ın yer aldığı grup birinci oldu. Üç ismin tuttuğu balıkların toplam tartısı ise 12 kilo 930 gram geldi.

Öte yandan bu küme en ağır aslan balığı kategorisinde de yeniden 1 kilo 377 gram ile birinciliği kimseye kaptırmadı.

Zehirli aslan balıkları temizlenip mangal yapıldı

Yarışmada avlanan 71 aslan balığı ise ihtimamla temizlendikten sonra ızgarada pişirilerek vatandaşlara ve yarışmacılara ikram edildi. Derece giren üç kümeye ise mükafatları aktiflik alanında teslim edildi.

“Doymak bilmeyen bir tür”

İHA’ya konuşan Antalya Büyükşehir Belediyesi Lider Danışmanı ve Etraf Yüksek Mühendisi Lokman Atasoy, “Etkinliğin ikincisi düzenlendi. Bunu yapma nedenlerimizin başında aslan balığının istilacı bir tıp olmasıdır. Kıyılarımızda her geçen gün popülasyonu artıyor. Başka bir nedenimiz bu tipi biz nasıl baskılayabiliriz ile ilgili bir aktiflik. Bu zehirli bir balık, dikenleri zehirlidir. Eti zehirli değildir. Bu dikenleri temizlendiği vakit lezzetli bir balıktır. Biz bunu belediyemizin tesislerinde menülerimize zati koyduk. Şayet biz bunu sofralarımızda tüketebilirsek zati en büyük çabayı vermiş olacağız. Müsabakada 7 küme yer aldı. Tüplü dalış olmadı. 3’erli yarıştırlar. 2 saat sonra takımlarımız geldi. Geçen yıl 560 gramdı en büyük aslan balığı. Bu yıl onun rekoru kırıldı. Bunlar bizim yerli çeşitlerimiz ile besleniyorlar. Doymak bilmeyen bir tıp. Lakin biz avlarsan gayret edebiliriz. Keyifliydi. Projemize takviye veren herkese teşekkür ediyoruz. Bu çeşit etkinliklerimiz devam edecek.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.