‘Altılı Masa’dan ortak açıklama: Madrid Tepesi’ndeki üçlü mutabakatın, iç siyasette kullanılması dışında bir bedeli yok

DÜZGÜN Parti Genel Lideri Meral Akşener’in mesken sahipliğinde beşinci defa bir ortaya gelen ‘altılı masa’ toplantısının akabinde önderler ortak açıklama yaptı.

Oluşturdukları istişare düzeneğinin ‘adaylık tartışmasına’ indirgenmesini reddeden önderler açıklamada, “13. Cumhurbaşkanı demokrasi âşıklarının adayı olacak” tabirini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “diplomatik bir zafer” olarak sunduğu Madrid’de imzalanan Türkiye-İsveç-Finlandiya mutabakatına da yer verildi: “Türkiye’nin haklı taleplerini somut garantilere bağlamayan üçlü mutabakat metni, bir iç siyaset gereci olarak kullanılması dışında rastgele bir paha taşımamaktadır.”

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, UYGUN Parti Genel Lideri Meral Akşener, Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu ve Demokrat Parti Genel Lideri Gültekin Uysal’ın imzasını taşıyan ortak açıklama şöyle:

YARININ TÜRKİYESİ: Ülkemize ve milletimize ağır ekonomik, toplumsal ve ruhsal bedeller ödeten Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nin açtığı yaraları sarabilmek, hukukun üstünlüğünü ve siyasi ahlakı yine tesis edebilmek için büyük bir kararlılıkla başlattığımız işbirliği sürecinin beşinci toplantısını bugün GÜZEL Parti Genel Lideri Sayın Meral Akşener’in mesken sahipliğinde gerçekleştirdik.

İktidarın milletimizi kutuplaştırarak birbirine hasım ilan eden bu kutuplaşma üzerinden çıkar tertibini sürdürmeyi amaçlayan kirli siyasetinin karşısında huzurun hâkim olduğu “Yarının Türkiyesi’ni” inşa etmeye kararlıyız.

MADIMAK VE BAŞBAĞLAR TAZİYESİ: Bu vesileyle, bundan tam 29 yıl evvel Madımak ve Başbağlar’da yitirdiğimiz vatandaşlarımızı bir sefer daha hürmet ve rahmetle anıyor, yaşananlardan ders çıkararak, birçok acı deneyimleri yaşamamıza sebep olmuş bu siyaset anlayışını ve bu nefret lisanını reddettiğimizi ve memleketimizde toplumsal barışı kesinlikle tesis edeceğimizi bir defa daha ilan ediyoruz.

KOMİSYONLAR ÇALIŞIYOR: Bugünkü toplantımızda, işbirliğimizin geldiği kademeyi, milletimizin gündemindeki problemleri ve o dertleri çözmek üzere atılacak yeni adımları ele aldık.

Altı siyasi partinin Genel Liderleri olarak, “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakatımız” ile “Temel Prensipler ve Hedefler” metnimizi daha evvel milletimizle paylaşmıştık. Ayrıyeten, görevlendirdiğimiz Seçim Güvenliği ve Kurumsal Islahatlar Kurullarının çalışmaları da kamuoyunun takdirine sunulmuştur.

Anayasal ve Yasal Islahatlar Komitesi çalışmalarını tertipli bir halde sürdürmektedir.

SERMAYE DENETİM SİSTEMİ: İktidarın son devirde devreye sokmaya çalıştığı siyasetlerin dünyaya kapalı ve otoriter bir yapının kalıcı nitelik kazanması gayesine dönük olduğu açıktır. Bu çerçevede, BDDK’nın geçtiğimiz hafta içinde aldığı kararlar da açık bir formda hür kambiyo sisteminden sermaye denetim sistemine geçişin adımları olarak görülmektedir.

EK BÜTÇE İFLASIN İTİRAFI: Siyasi iktidar tarafından Haziran ayında TBMM’ye sunulan ek bütçe ise iktisat siyasetlerinin iflasının itirafıdır. İktidar, tercihini bir kere daha enflasyonla ve işsizlikle gayretten, çiftçinin, memurun ve emeklilerin kaygılarından değil yandaş müteahhitlerinden ve faiz lobilerinden yana yaptığını açıkça göstermiştir.

Genel Liderler olarak bizler, iktidarın ülkemizi geçen yüzyılda kalan, kapalı bir ekonomi-politik sisteme yöneltme gayretlerine karşı çaba etme kararlılığımızı bir sefer daha teyit ediyoruz.

Kurallı, verimli, rekabetçi, istihdamı önceleyen bir iktisadın teminatı olarak, yüksek enflasyon ve işsizliği bitirmeye, çiftçimizi, işçimizi, sanayicimizi, esnafımızı, memurumuzu ve emeklimizi refaha kavuşturmaya; milletimizin hiçbir ferdini açlık sonunun altında bir minimum fiyata mahkûm etmemeye kararlıyız.

Açıklama altı başkanın imzasını taşıyor.

‘DEZENFORMASYON’ YASASI: Öte yandan, TBMM gündemindeki, özünde sansür niteliği taşıyan dezenformasyon yasa teklifi, siyasal ve toplumsal muhalefeti hatalı ilan ederek cezalandırmaya ve demokratik seçim ortamını zedelemeye odaklanmıştır. Dezenformasyon yasasının ertelenmesi bizi asla rehavete sürüklemeyecektir. Basın ve tabir özgürlüğünü savunma konusundaki kararlı tavrımızı sürdüreceğiz.

ÜÇLÜ MUTABAKAT: Türk dış siyasetinde ise son yıllarda şahsî ve tepkisel tercihlere bağlı olarak yaşanan; savrulma, hedefsizlik ve vizyonsuzluğun son örneği, NATO’nun Madrid Doruğu sürecinde görülmüştür. Türkiye’nin haklı taleplerini somut garantilere bağlamayan üçlü mutabakat metni, bir iç siyaset materyali olarak kullanılması dışında rastgele bir bedel taşımamaktadır.

Bu çerçevede dış politikayı şahsi menfaatlere nazaran değil, ulusal menfaatlere nazaran yöneteceğiz. Türkiye’yi prestiji sarsılan değil; kelamı dinlenen, saygın ve bölgesinin en güçlü ülkesi yapacağız.

Bir defa daha altını çizmek isteriz ki;

Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’ne geçtiğimiz 2018 yılından bu yana yalnızca siyasi iktidarın ve bir avuç azınlığın şad olduğu, vatandaşlarımızın ise feryat ve isyan ettiği, adaletsiz, haksız ve keyfi uygulamalarla, çarpık ve gayri ahlaki kriterlerle karşı karşıyayız.

AĞIR YÜK: Ülkemizin yaşadığı, bilhassa son dört yıldır katlanarak artan ve milletimize ağır bir yük hâline gelen tüm meselelerin kaynağında, tek bir kişinin ve onun belirlediği dar bir zümrenin tahakkümünü temel alan Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi vardır.

Bu problemleri aşabilmenin yolu, siyasi iktidar ve ortaklarının tüm gündem değiştirme gayretleriyle yıpratmaya çalıştıkları Cumhuriyet kıymetlerimize ve demokratik hukuk devleti unsurlarına sıkı sıkıya sarılarak ulusal egemenliğimizi temel alan “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi” yeniden milletimizin teveccühü ile hayata geçirmek üzere, seçim sandığının bir an önce milletimizin önüne getirilmesidir.

İşte bu nedenle, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ile amacımız:

Mahkûm edildikleri işsizlik ve baskı altına alınmaya çalışılan özgürlükler de dahil olmak üzere, gençlerimizin önündeki tüm mahzurları kaldırıp, hayallerine kavuşabilmelerini sağlamaktır.

İşletmelerimizin yurt dışı ile rekabet edebilmeleri ve hem ulusal hem de memleketler arası piyasalarda marka pahası oluşturmalarına dayanak olmaktır.

Esnafımızın, üreticimizin, sanayicimizin ve çiftçimizin, tüketiciye, uygun fiyata kaliteli eser sunabilmesi, ürettiğinden kazanabilmesidir.

Memurumuzun, personelimizin, emeklilerimizin hak ettiği ömür kalitesine kavuşmasıdır.

ADAYLIK TARTIŞMASI: Kapsayıcı siyasetlerle yoksulluğun, bilhassa de bayan ve çocuk yoksulluğunun sonlandırılması, milletimizin her bir ferdinin refahtan adil hisse almasını sağlamaktır.

Özetle, yalnızca idare sisteminin değil, topyekûn hayatlarımızın değişmesidir. Milletçe hak ettiğimiz, 21’inci yüzyıla yakışır, keyifli ve refah içinde bir Türkiye’ye kavuşmaktır.

Bilinmesini isteriz ki; Altı siyasi partinin ortak akıl ve makulde buluşmak üzere oluşturduğu istişare sistemini, adaylık tartışmasına indirgemeye çalışanlar, milletimizin ve ülkemizin geleceğine dair büyük bir kazanım olarak gördüğümüz çalışmalarımızı asla sekteye uğratamayacaktır.

13. CUMHURBAŞKANI: Bir defa daha ilan ediyoruz ki; Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı, Güçlendirilmiş Parlamenter sistemden yana olan, demokrasi âşıklarının adayı olacaktır.

Bu vesileyle, 9 Temmuz 2022’de idrak edeceğimiz Kurban Bayramının aziz milletimize ve tüm İslam alemine hayırlar getirmesini Şanlı Allah’tan niyaz ediyoruz. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.