Ağızdaki enfeksiyonlar kan şekerini yükseltiyor!

Paylaş

Statista’nın açıkladığı verilere göre dünya çapında yaklaşık 537 milyon kişi diyabetle mücadele ediyor. Araştırmalar vakaların son birkaç on yılda istikrarlı bir şekilde arttığına dikkat çekerken, bu rakamın 2045 yılına kadar 700 milyona ulaşacağı öngörülüyor.

Diyabet hastalarının sık sık ağız ve diş problemlerinden şikayet ettiğini belirten Metabolik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alper Çelik “Ağız ve dişlerle ilgili bazı belirtiler şeker hastalığına işaret edebildiği gibi, kontrolsüz diyabet de ağız ve diş sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden günlük diş bakımının yanı sıra periyodik diş muayeneleriyle vücut sağlığını korumak ve kontrol altında tutmak kritik bir önem taşıyor” diyor.

Diyabet hastaları ağız ve diş problemlerinden şikayetçi

Paylaş

Diyabet hastaları ağız ve diş problemlerinden şikayetçi

Diyabetli hastalarında kontrolsüz kan şekerinin birçok ağız ve diş problemine yol açtığını kaydeden Metabolik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Çelik, diyabet hastalarında en çok görülen ağız ve diş rahatsızlıklarını şu şekilde sıralıyor:

Ağız kuruluğuDiş çürüğüAğız içinde mantar enfeksiyonlarıDiş eti hastalıkları

Şeker hastalarında görülen diğer ağız ve di sağlığı sorunları

Tat alma bozukluğuTükürük bezlerinde büyümeDili etkileyen lezyonların oluşması

Fakat bunlar tek taraflı bir etkiyi ifade etmiyor. Ağız ve diş problemleri, diyabetin habercisi olabileceği gibi kontrolsüz diyabet de diş sağlığını olumsuz yönde etkileyebiliyor.

DİŞ VE DİŞ ETİ ENFEKSİYONLARI KAN ŞEKERİNİ YÜKSELTİYOR

Paylaş

DİŞ VE DİŞ ETİ ENFEKSİYONLARI KAN ŞEKERİNİ YÜKSELTİYOR

Diyabet yaraların iyileşmesini geciktirdiği için, tedavi süreçlerinin de sekteye uğratıyor. Şeker hastalarında kontrol altındaki diyabet, ağız içi müdahalelerinde tehlike oluşturmuyor. Fakat hastaların kan şeker seviyesinin 180 mg / dl’nin altında olması gerekiyor ve hastalar bir gün önceden kan şekerini ölçtürmek koşuluyla kuşkudan arınarak rutin kontrollerini gerçekleştirebiliyor. Kan şekeri seviyesi bu oranın altında olan hastalarda ise enfeksiyonun kan şekerini yükseltmesinden dolayı acil enfeksiyon müdahaleleri yapılıyor ve ağızdaki cerrahi bir müdahalenin sonrasında 24-48 saat ilaç tedavisi uygulanıyor.

DİYABETLİLERDE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN DİŞ FIRÇALAMAK YETERLİ DEĞİL

Diş ve diş eti tedavisi hastalarda stres yaratan bir olgu olsa da diyabet hastalarının ağız ve diş sağlığına özellikle dikkat etmesi gerekiyor. Buna göre,

Diyabetli hastalar, dişlerini günde en az 2 defa ve 2 dakika boyunca fırçalamalı.Günde en az bir kez diş ipi kullanmalı.Özellikle enfeksiyonu olan şeker hastalarında kan şekeri kontrolden çıkabileceği için sorunlarla vakit geçirmeden müdahale edilmeli.Ağız sağlığını korumak için diş fırçalamak ve diş ipi kullanmanın yanı sıra, altı ayda bir kontrol muayenesine gidilmeli.

diş sağlığı diyabet ve diş sağlığı ilişkisi şeker hastalığı ağız içi enfeksiyon diş eti hastalıkları enfeksiyon

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.