Afrin’deki Suriyelilerden, ‘Türkiye’deki Suriyeliler geri dönmesin’ hareketi: Toplumsal yaşantımız bozulacak

Suriye’deki iç savaşın tesiriyle Türkiye’ye süreksiz müdafaa statüsüyle göç eden çok sayıda mültecinin geri dönüşüne yönelik tartışmalar devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “1 milyon Suriyeli kardeşimizin istekli geri dönüşünü sağlayacak yeni bir projenin hazırlıkları içindeyiz” diye açıklama yapmıştı. Daha sonra yaptığı bir konuşmada da “Suriyelileri göndermeyeceğiz” diyen Erdoğan’ın iki farklı açıklama yapması gündemdeki yerini korurken, Suriye’de de dikkat çeken bir olay yaşandı.

Afrin’de yaşayan Suriyeliler, Türkiye’deki Suriyelilerin geri dönüşüne yönelik, İçişleri Bakanlığı AFAD uyumunda yürütülen yardım kampanyası ve sivil toplum kuruluşlarının takviyesiyle başlatılan 77 bin briket meskenin 57 bin 306’sını tamamlanmasını protesto etti.

Bir ortaya gelerek basın açıklaması yapan Suriyeliler, Suriyelilerin ülkeye geri gelmemesi için davette bulundu. Toplumsal yaşantılarının bozulacağını belirten Suriyeliler, “O vakit biz neden kaldık, epey zorluğu çektik” diyerek aksiyon yaptı.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Türkiye’nin daha evvel dünyanın ulusal gelirine nazaran en çok yardım yapan ülkesiyken, artık artık tüm alanlarda dünyanın en çok yardım yapan ülkesi durumuna geldiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizde konuk ettiğimiz 1 milyon Suriyeli kardeşimizin istekli geri dönüşünü sağlayacak yeni bir projenin hazırlıkları içindeyiz” diye konuşmuştu.

Erdoğan, mart ayı ortasında yaptığı konuşmada ise “Bu hoş ülkemizde ana muhalefetin başındaki ve yanındakiler ‘seçimi kazandığımızda mültecileri ülkelerine göndereceğiz’ diyorlar. Biz göndermeyeceğiz. Zira biz ensarın ne olduğunu, muhacirin ne olduğunu peygamberi bir metot olarak çok düzgün biliriz.” demişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.