ABD’den skandal Türkiye kararı: Temsilciler Meclisi F-16 satışını kısıtlayan yasa tasarısını onayladı

ABD Temsilciler Meclisi, Türkiye’ye yönelik skandal bir karara imza attı. Yunan lobisine yakınlığı ile bilinen Demokrat Chris Pappas ve Cumhuriyetçi Frank Pallone tarafından sunulan ve Türkiye’ye yeni F-16 savaş uçakları ile F-16 modernizasyon kitlerinin satışını kısıtlayan yasa tasarısı Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada 244’e karşı 179 oyla kabul edildi.

Yasa tasarısı ile Türkiye’ye yönelik F-16 satışlarına, ABD Liderinin kelam konusu satışların ulusal çıkarlara uygun olduğunu onaylaması ve Yunan hava alanının ihlal edilmeyeceğini dair garanti verilmesi kaidesi getiriliyor.

BIDEN’IN VETO HAKKI VAR

Yasa tasarısı ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) 2023 bütçesini içeren Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısına eklenecek. ABD Lideri Joe Biden’ın yasa tasarısını veto etme hakkı bulunuyor.

BIDEN SATIŞA TAKVİYE VERMİŞTİ

ABD Lideri Joe Biden, İspanya’nın başşehri Madrid’de geçtiğimiz ay yapılan NATO Devlet ve Hükümet Liderleri Zirvesi’nin akabinde düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin Türkiye’ye F-16 savaş uçaklarının satışını sağlaması gerektiğini söylemiş, “F-16’ları Türkiye’ye satmamız gerekiyor. Bunun aksisi çıkarımıza olmaz” demişti.

ABD DIŞİŞLERİ KONGRE’YE MEKTUP GÖNDERMİŞTİ

Türkiye, geçtiğimiz yıl ekim ayında ABD’den 40 adet Lockheed Martin imali F-16 savaş uçağı ve mevcut savaş uçakları için 80’e yakın modernizasyon kiti satın almak istediği tarafında talepte bulunmuştu. Geçtiğimiz mart ayında ise ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD Kongresi’nin kelam konusu F-16 satışı hakkında mektup göndermiş ve kelam konusu satışın ABD çıkarlarına uygun olduğu belirtilmişti.

Bakanlık, Kongre’ye gönderdiği tavsiye mektubunda, Biden idaresinin Türkiye’ye potansiyel F-16 savaş uçağı satışının ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarıyla uyumlu olacağını ve tıpkı vakitte NATO’nun uzun vadeli birliğine hizmet edeceğine inandığını aktarmıştı.

Mektupta, “F-16 satışı, ABD çıkarlarıyla uyumlu ve NATO’nun uzun vadeli planlarına hizmet edecektir” tabirlerine yer verilmiş, tıpkı vakitte Türkiye’nin Ukrayna’ya olan dayanağı ve savunma bağları, “bölgedeki makûs niyetli hareketler için kıymetli bir caydırıcı güç” olarak nitelendirilmişti.

Mektupta, “Biden idaresi, Türkiye ile uygun ABD savunma ticaret bağlarının, ABD ulusal güvenliği, ekonomik ve ticari çıkarlarının yanı sıra, uzun vadeli NATO ittifakı birliği ve çıkarları için de gerekli olduğuna inanıyor” tabirleri kullanılmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.