13 Ukrayna askeri, Yılan Adasında Rus askerlerine meydan okudu

BBC Türkçe’nin haberine göre, bir Rus savaş gemisi, Perşembe günü Karadeniz’deki Yılan Adası’na (Snake Island) yanaşarak adada bulunan 13 Ukrayna askerine teslim olma çağrısı yaptı. Askerler teslim olmayı reddetti. Kısa bir süre tümü bir Rus bombardımanında öldü. Askerlerin bombardıman öncesi son sözleri Twitter, TikTok ve diğer sosyal medya platformlarında Ukraynalıların duygusal paylaşımlar yapmasına ve gündeme gelmelerine yol açtı. Ses kaydında Rus gemisinden “Tüm silahlarını teslim etmeniz ve teslim etmenizi öneririm. Aksi takdirde ateş açacağım, anlaşıldı mı?” anonsu yapılıyor. Anonsun ardından Ukraynalı askerlerin kendi aralarında “Bu kadarmış” dediği ve savaş gemisine “Rus gemisi, buradan defol” diye yanıt verdiği duyuluyor. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, askerlerin “cesaretini” takdir eden bir açıklama yaptı ve tümünün “savaş kahramanı ilan edileceğini” duyurdu.

62188fb766a97c8d31cb519b

Adanın şu anda Rus güçleri tarafından işgal edildiğine inanılıyor.

‘ASKERLERİMİZ PES ETMEDİ’

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenski dün yaptığı açıklamada, 13 sınır muhafızının adayı kahramanca savunduklarını ve ‘Ukrayna Kahramanı Madalyası’ alacaklarını söyledi.

Zelenski “ Askerlerimiz asla pes etmedi. Adayı savunurken kahramanca can verdiler. Ukrayna için canını verenlerin hatırası sonsuza kadar yaşasın” ifadelerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.